Zavolejte nám (Po-Pá 9-14)
Jak pečovat o spodní prádlo, aby dlouho vydrželo krásné a funkční?

Jak pečovat o spodní prádlo, aby dlouho vydrželo krásné a funkční?

Perfektní Prádlo.cz 14. 12. 2021 Módní poradna

Abychom Vás uchránili před nepěkným pohledem do útrob pračky, která Vaše nejoblíbenější či nejdražší kalhotky, podprsenky či jiné prádlo podrobila nečekanému zátěžovému testu, přinášíme pár tipů, jak se o své prádlo starat, aby vydrželo co nejdéle v původních barvách a ve stejném tvaru.

Pokud nejste zaryté klasičky a neperete prádlo v rukou, určitě se Vám už někdy stalo, že jste v bubnu pračky objevila vypadlou kostici z podprsenky anebo háčky zamotané nejlépe do luxusních krajkových kalhotek. Pravidelně jsou oběťmi především jemné punčošky, dárky od nejbližších, hříšně drahý nový setík, který jste si koupila pro radost a jeho reálnou cenu jste radši před manželem zatajila a tak podobně. Vždyť to znáte...

Spodní prádlo má oproti ostatnímu oblečení svá specifika. Jednak je vyráběno z daleko choulostivějšího materiálu, také je často zdobeno krajkou, výšivkou, má kostice, podprsenky jsou vytvarované, mají vycpávky. Důležité však je, že ho nosíme denodenně na těch nejcitlivějších partiích těla, proto potřebuje dokonalou péči.

1. Dbejte na doporučení výrobce - prací symboly na štítku prádla.

Výrobci spodního prádla nejčastěji uvádějí univerzální radu: "Jestli chcete, aby spodní prádlo zůstalo dlouho krásné a sloužilo co nejdéle, perte jej ručně při teplotě vody do 30°C a dbejte na dodržení pracích symbolů na něm uvedených". Nebudeme si nic nalhávat, každá moderní automatická pračka je již vybavena módem jemné/ruční praní, děkujeme! Doporučujeme také dbát na výběr šetrného pracího prostředku (ideálně tekuté prací prostředky), zabráníte tak usazeninám v pórech materiálu a rozvoji případných alergií.
Zásadně nepoužíváme aviváže ani jiné změkčovací prostředky, jelikož snižují pevnost vláken a časem způsobí, že se prádlo povolí, vytahá. Zároveň aviváže vyplní úzké póry mezi vlákny a znemožní  úpletu odvádět vlhkost tak, jako na začátku.

2. Výbornou vychytávkou jsou sáčky na praní prádla.

Vyhnete se rozmotávání spleti ramínek, punčoch a šňůrek od kalhotek. Tyto pomocníky najdete i přímo na našem e-shopu v sekci Doplňky k podprsenkám.

Nezapomeňte vždy na své podprsence před praním zapnout všechny háčky na zapínání. V případě, že nosíte vyztužené podprsenky, košíčky nemačkejte a neotáčejte naruby, riskujete tak jejich deformaci. Také ždímání nastavte vždy na to nejšetrnější a vyhněte se sušičce a sušení na přímém slunci.
Je důležité nemačkat, neždímat a jinak nekroutit vyztužené podprsenky, protože to může způsobit deformaci košíčků. Dále je důležité, aby nebyla pračka příliš plná – váha ostatního  prádla by mohla podprsenku zdeformovat. Když ji vyndáte z pračky měly byste ji před sušením vytvarovat.

 

3. Zvolte správný prací program

V návodu se dozvíme, že máme volit program podle zašpinění prádla. Ale jak poznáme, jak moc je špinavé? Zde je vysvětlení:

  • Slabě zašpiněné prádlo nemá žádné viditelné skvrny, potřebuje pouze „osvěžit"
  • Běžně zašpiněné prádlo - sem patří věci, které jsme nosili celý den a měli je přímo na těle, tedy kromě odolného spodního prádla i ponožky či punčocháče a věci, které se snadno zašpiní - ručníky, utěrky, kapesníky a podobně
  • Silně zašpiněné prádlo je to se skvrnami od bláta, jídla, trávy, vína, ale i sportovní oblečení nebo prostěradla

 

4. Podprsenky a prádlo perte v prostředku na barevné

Možná se tomu podivíte, ale pro tuto radu máme dobrý důvod. Bílé syntetické spodní prádlo, tedy hlavně kalhotky a podprsenky, bývá obvykle obarvené nabílo - syntetické ani přírodní vlákno totiž není čistě bílé, ale spíše nažloutlé. Prací prostředky na bílé prádlo však obsahují bělidla - bělidlo barvu odstraní a my pak vytáhneme z pračky našedlé či nažloutlé prádlo. Proto radíme používat na veškeré spodní prádlo přípravky bez bělidel, tedy prášky a gely určené na barevné prádlo.

 

5. Jak na ozdoby a ozdůbky

Na prádle často najdete různé flitry, korálky, mašličky nebo knoflíčky. Při praní v pračce volně ložené v bubnu hrozí, že se flitry či korálky ošoupou nebo rovnou otrhají, pak by mohly v horším případě i poškodit pračku. Při praní zdobných věcí proto raději použijte sáčky na praní prádla nebo větší kusy vložte např. do povlaku od polštáře. Nedávejte také pračku příliš plnou, aby měly věci při praní dostatek prostoru a nedošlo k jejich zbytečnému mechanickému tření.

 

... a jedna rada na závěr - co když už se stane, že prádlo zaperete?

Asi se nám to stalo všem - do pračky se zamíchala černá ponožka a světlé prádlo je rázem našedlé, a tady je pak každá rada drahá. Máme pro vás dobrou radu nad zlato: zaprané bílé prádlo znovu obnovíte pomocí pár plátků citronu nebo prášku do pečiva, které vyperete zároveň s oděvem.