Zavolejte nám (Po-Pá 9-14)
MATERIÁLY III. Viskóza , rayon, umělé hedvábí

MATERIÁLY III. Viskóza , rayon, umělé hedvábí

Perfektní Prádlo.cz 10. 10. 2022 Módní poradna

Věděli jste, že názvy - viskóza, rayon, umělé hedvábí označují prakticky tentýž materiál? Viskóza je označení obvyklé v našich krajích, anglosaské země znají spíše rayon a není vůbec neobvyklé také jednoduché pojmenování "umělé hedvábí". V každém případě se jedná o PŘÍRODNÍ MATERIÁL, který má vlastnosti podobné hedvábí, nicméně jeho údržba je mnohem snazší, lze prát v pračce, nemusí se žehlit a je také mnohem přátelštější k našim peněženkám.

Co je viskóza?

Viskóza je přírodní celulózové vlákno, které se vyrábí podobně jako umělá vlákna (protlačováním tekuté hmoty tryskami), ale základní surovina je čistě přírodní - je jí celulózová hmota získaná ze dřeva nebo z bavlny. Viskózu známe již od 19. století, kdy se začala používat jako náhražka drahého hedvábí, kde jinde než ve Francii, odtud pochází i obvyklý název "umělé hedvábí"

Rayon se objevuje v textilním průmyslu jak v tkané, tak úpletové podobě. U prádla a domácího oblečení se setkáváme povícero s úplety. Viskóza či rayon je ideálním materiálem pro noční a domácí oblečení.

Vlastnosti "umělého hedvábí"

Oblečení a prádlo z viskózy (rayonu, umělého hedvábí) je velice příjemné na nošení, je měkké, savé, splývavé a chladivé. Viskóza tolik nežmolkuje, netvoří se v ní statická elektřina, nechytá tedy smítka. Uchovává si tedy ty lepší vlastnosti pravého hedvábí, ale je nesrovnatelně jednodušší na údržbu, a samozřejmě také levnější než pravé hedvábí.

Praní viskózy a údržba

Prádlo a oblečení z viskózy lze prát v pračce, ale pouze na 30, max 40 stupňů a za použití jemného programu. Ždímejte rozhodně na nižší otáčky. Nesušte v sušičce, jinak snížíte životnost vláken. Mnohem lepší je sušit prádlo pověšené. Úpletové prádlo z viskózy se ve většině případů nemusí žehlit, pokud na žehlení trváte, použijte pouze vlažnou žehličku. Při praní se řiďte údaji uvedenými na štítku.

Výhody a nevýhody viskózy

Jako každý jiný materiál i viskóza má své pro a proti. Shrnuli jsme zde pro vás výhody a nevýhody, ať můžete porovnat a rozhodnout, zda je právě pro vás tou správnou volbou.

VÝHODY NEVÝHODY
vysoká měkkost má tendenci se srážet
luxusní vzhled není udržitelná
chladná a vzdušná - ideální na léto není sama o sobě strečová
zachovává dobře tvar a barvu  
nežmolkuje  

Naše oblíbené košilky z viskózy:

        Noční košile Sisi                             Noční košile Rose                   Noční košilka Monica

Další články o materiálech:

MATERIÁLY I. - Merino vlna

MATERIÁLY II. - Bambus