Ve spolupráci s Českou poštou vám přinášíme AKČNÍ cenu dopravy. Až do 30.9.2022 tak můžete získat dopravu za zvýhodněnou cenu, navíc při objednávce zboží nad 999 Kč máte prostřednictvím Balíkovny dopravu zcela ZDARMA.
Zavolejte nám (Po-Pá 9-14)
MATERIÁLY I. - Merino vlna

MATERIÁLY I. - Merino vlna

Admin 01. 03. 2022 Módní poradna

V našem malém seriálu o materiálech Vám přestavíme vlastnosti a použití jednotlivých materiálů a nevynecháme ani tipy na údržbu, aby Vám oblečení vydrželo jako nové co nejdéle. V první části se podíváme na jeden z nejstarších, a přitom nejsofistikovanějších materiálů vůbec - vlnu merino.

Merino je vlna ze speciálně vyšlechtěných ovcí chovaných v oblasti Austrálie a Nového Zélandu. Právě díky unikátnímu šlechtění těchto plemen vykazuje merino vlna špičkové vlastnosti a je vyhledávaným materiálem pro výrobu vysoce funkčního termoprádla a oblečení.

 

Izolační schopnost merina dokáže udržet organismus v perfektní tepelné pohodě a dokáže nasát vlhkost až do 35% svého objemu, čímž zajišťuje pocit sucha a vysokou hřejivost i při nadměrném pocení při náročných sportovních výkonech.

 

Vlna merino má navíc dokonalé antibakteriální schopnosti a nezapáchá ani při opakovaném propecení. Prádlo vyrobené z merino vlny působí vleice přirozeně a perfektně eliminuje nežádoucí pocit škrábání. Díky těmto vlastnostem jsou produkty z merino vlněného úpletu naprostou špičkou v oblasti termoprádla. Nosí se jako první či druhá vrstva.

 

Použití: merino vlna je vyhledávaným materiálem v high-end sofistikovaném odvětví funkčního a sportovního prádla a oblečení. Typické použití pro běh, turistiku, lyžování, horolezectví, cyklistiku, golf a další druhy outdoorových aktivit provozovaných za každého počasí.

 

Co jste možná nevěděli:

  • Jemný až hedvábný omak - nejjemnější typy merino vlny (SUPERFINE) mají vlákna o průměru 16 mikrometrů (mikronů), tj. 0,016 milimetru. Pro srovnání: lidský vlas má průměr 100 mikrometrů

  • Termoregulační schopnost - vlněné textilní materiály vytvářejí na těle mikroklima, které zabraňuje rychlému průniku vnějšího klimatu k pokožce - ať již chladného v zimě (vlna "hřeje"), nebo horkého v létě (vlna "chladí")

  • Odvod potu - povrch vlákna je hydrofobní, odpuzuje pot, který se buď odpaří, nebo je-li zadržován (například další vrstvou oděvu), vsákne se dovnitř vlákna, které je naopak hydrofilní. Vnitřek vlákna vlny má schopnost absorbovat vlhkost až do 30% své váhy, aniž by vlákno bylo vlhké nebo studené. I plně "nasáté" vlákno zůstává na omak suché a zároveň neztrácí nic ze své termoregulační schopnosti.

  • Prodyšnost - vlněný textilní materiál je i v husté struktuře dobře prodyšný, "dýchá". Tato vlastnost zároveň umožňuje vlhkosti ve vláknech rychle se odpařovat. Prodyšnost je zajištěna nepravidelnou povrchovou strukturou vlněného vlákna, které je tvořené mikroskopickými šupinkami.

  • Antibakteriální schopnost - vlna je tvořena z 90% z proteinů (keratin), váže na sebe škodlivé látky včetně virů a bakterií, omezuje jejich rozklad a množení. Vlněný oděv ani po několikanásobném užití nezapáchá. Popřípadě stačí vlněný oděv vyvětrat, čímž se případných pachů sám zbaví.

  • Vlna je antialergenní - nejsou známy žádné alergické reakce na vlnu (pozor, nezaměňovat s tzv. "alergií" na vlnu, kdy se lidé s citlivou kůží cítí nepohodlně při nošení běžné vlny, která má velký průměr v mikronech). Merino vlna EXTRA FINE, popř. SUPER FINE (se 16 mikrometry) má jemný, téměř hedvábný omak, že nevadí ani zatvrzelým odpůrcům vlny.

  • Vlna chrání před UV zářením - což mnohá syntetická vlákna nečiní vůbec, nebo jen nedostatečně.

  • Duté vlákno - ovčí vlna je přirozeným dutým vláknem

 

 

Další články o materiálech:

MATERIÁLY I. - Merino vlna

MATERIÁLY II. - Bambus

MATERIÁLY III. - Viskóza, rayon a umělé hedvábí

                                                                                                                                                       

 Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.